Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Yunanistan’ın kıta sahanlığı iddialarını reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Yunanistan’ın kıta sahanlığı iddialarını reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın Türkiye’nin Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetlerine yaptığı itiraz hakkında bir açıklama yaptı.

Aksoy, “Yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 km, Yunan ana karasına ise 580 km uzaklıkta olan bir adanın 40.000 kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratması rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez değildir. Bu nedenle Yunanistan’ın bu iddialarını reddediyoruz” dedi.

Türkiye 21 Temmuz’dan itibaren Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetlerine dair bir Denizcilere Duyuru (NAVTEX) yayınlamıştı.

Yunanistan ise bu araştırmanın yapılacağı bölgenin kendi kıta sahanlığında kaldığını savunuyordu.

Aksoy Yunanistan’ın itirazı hakkında “Oruç Reis gemimizin araştırma yapacağı deniz alanı, ülkemizin Birleşmiş Milletler’e bildirdiği kıta sahanlığı sınırları ve 2012 yılında Hükümetimizce TPAO’ya verilen ruhsat sahaları içindedir. Sözkonusu sahanın bir bölümünde Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz esasen geçmiş yıllarda faaliyette bulunmuştu” dedi ve ekledi:

“Hal böyle olmasına rağmen Yunanistan bu araştırma faaliyetimize itiraz ederek, araştırma sahasının kendi kıta sahanlığında olduğunu iddia etmiştir. Yunanistan bu iddiasını başta Meis olmak üzere, kendi ana karasından uzaktaki adalarının varlığına dayandırmaktadır. Yunanistan’ın bu maksimalist kıta sahanlığı iddiası uluslararası hukuka, içtihata ve mahkeme kararlarına aykırıdır.”

Kaynak: BBC Türkçe

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir