23 Mayıs 2019 Perşembe

Danıştay: TSK'da türban, laikliğe aykırı

Danıştay savcısı, TSK'da kadın personele türban serbestliğine ilişkin açılan davada mütalaasını açıkladı. Mütalaada, söz konusu düzenleme için 'Anayasanın 2. maddesinde yer alan laiklik ilkesi varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez' denildi.

06 Aralık 2018 Perşembe 08:20
Danıştay: TSK'da türban, laikliğe aykırı

 

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) türban serbestliğine karşı Danıştay'da idari dava açmıştı. HKP’nin avukatları, açtıkları davada, TSK’daki türban serbestisinin, Anayasa'daki laiklik ilkesine, Anayasa Mahkemesi’nin önceki kararlarına aykırı olduğunu belirtmişti. Avukatlar, serbestlik düzenlemesinin orduyu ve subayları bir din devleti yapılanmasına doğru götüreceğini ileri sürerek, düzenlemenin Danıştay tarafından iptal edilmesini istemişti.

Odatv'de yer alan habere göre davada, Danıştay savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi.

Savcı mütalaasında şu ifadeleri kullandı:

“Anayasanın 2. maddesinde, Türkiye Cumhuriyetinin başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmiştir.

Kamu hizmetinde 'laiklik ilkesi' tarafsızlık ilkesinin bir unsuru olup, dinsel alanda tarafsızlık, laiklik olarak da tanımlanabilir.

Tarafsızlık, kamu hizmetine hakim olan temel ilkelerden biridir. İdareye yüklenmiş bir ödev niteliğini taşıyan tarafsızlık ilkesi ile kamu hizmetini yürüten personele siyasi, sosyal ve dinsel eğilimlerini dışa yansıtmama yükümlülüğü getirilmiş, kamu hizmetinin düzenli ve her türlü kuşkudan uzak bir şekilde yürütülmesi amaçlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 6. maddesinde yer verilen tarafsızlık ve eşitlik ilkesine bağlı kalmakla yükümlü bulunan kamu personelinin, hizmetin yürütümünde taraflı davrandığı yönünde şüpheye neden olmaması, siyasi görüşlerini, dinsel aidiyetlerini hiçbir şekilde belli etmemesi gerekir.”

"Laiklik ilkesi varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez"

Danıştay Savcısı, mütalaasında hükümetin yanıtına da yer vererek şunları kaydetti:

“Her ne kadar davalı idarece, düzenlemenin dini inanç ve ibadet hürriyetini güvence altına alarak, kadın personele istemesi halinde belirli şekil ve şartlar altında başını kapatma özgürlüğü tanıdığı belirtilmekte ise de; idarenin düzenleme alanının kamu hizmetinin gerekleri ve kamu yararıyla sınırlı bulunması, kamu hizmetinin ana ilkelerinden olan tarafsızlık ilkesinin idarece öncelikle gözetilmesinin gerekmesi nedeniyle, kamu hizmetini yürütmekle yükümlü bulunan ve bu statüye girerken belirli ilkelere uymayı kabul eden kamu görevlilerinin, din ve vicdan hürriyetinden bahisle dinsel mensubiyetlerini öne çıkarmalarına olanak sağlayacak şekilde kural getirilmesi, Anayasanın 2. maddesinde yer alan 'laiklik ilkesi' varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez.

Din ve vicdan özgürlüğü bağlamında kamu personelinin dinsel aidiyetini göstermesine imkan tanınmasının; kamu görevini yerine getirirken ne kadar tarafsız davranırsa davransın, hizmetten yararlanan kişilerde şüpheye yol açabileceği ve bundan da kamu hizmetinin zarar göreceği açıktır.

Belirtilen nedenlerle, dava konusu düzenlemenin iptali gerekeceği düşünülmüştür.”

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 4 yorum mevcut

  • Hulki 6 ay önce yorumlandı

   i̇yi de bu kararı kim uygulatacak.

  • Galip KARAKUŞ 6 ay önce yorumlandı

   Bu güne kadarki sayısız katakullileri düşününce; "Bu kararın arkasında vardır bir 'oyun'" demeden edemiyor insan! Sözüm, 'erken sevinenler'e...

  • Yusuf Çelebi 6 ay önce yorumlandı

   çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum eşitlik ilkesine uygun olarak din ve vicdan özgürlüğü için eşitlik ilkesine uygun olarak birlikte yaşama barış içinde yaşamak zorunda

  • erol çatma 6 ay önce yorumlandı

   hayatın her alanında yaratılan bu saçmalığa ve cumhuriyete ihanete bir an evvel hayatın her alanında da son verilmeli.bu gidiş i durdurmanın diğer bir yolu da jandarmanın hayatın her alanında asayişi sağlama ve oprerasyon yapma yetkisinin sağlanmasıdır. kırsalda boş alanda bu yobazlar şistedikleri gibi at oynatıyorlar.köy okulllarının daha modern şekilde aşılması ve bu konuda cumhuriyete sahip cıkacak nesişllerin yetiştirilmesi sağlanmalı ve dini siyasete alet eden bütün partiler derhal kapatılmalı ve geçmişten bu güne kadar yaptıkları ihanet cezalandırılmalıdır. bunda sadece onlarin değil onlara göz yumanların da cezalandırılması aslı görevini yapmayanların da sorgulanması lazımdır.

  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: