CHP’li Ağbaba: Tunceli’de yangına zamanında müdahale edilseydi bu kadar büyümezdi

CHP’li Ağbaba: Tunceli’de yangına zamanında müdahale edilseydi bu kadar büyümezdi

Tunceli’de yangın bölgesinde inceleme yapmak üzere görevlendirilen CHP heyeti, Hozat’ta yangın bölgesine ulaştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Havadan müdahale bugün başladı. Zamanında müdahale edilseydi bu kadar büyümezdi. Ne isteniyorsa yardıma hazırız” dedi.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında milletvekilleri Burhanettin Bulut, Orhan Sümer ve Polat Şaroğlu’ndan oluşan heyet, incelemelerde bulunmak üzere Tunceli’de yangın bölgesine ulaştı. Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, yangın bölgesinde heyeti bilgilendirirken 18 Ağustos’ta Tunceli Valisi’ni uyardıklarını belirterek, “Ancak Vali ile 19 Ağustos’ta tekrar görüştüğümüzde bölgede çatışma başladığını bu yüzden de iş makinalarını bölgeye sokamayacağını iletti” dedi.

Havadan müdahale bugün başladı
Bölgedeki ilk tespitlerine ilişkin T24’ün sorularını yanıtlayan Veli Ağbaba da, “Eğer zamanında müdahale edilseydi yangın bu kadar büyümezdi” dedi. Havadan müdahalenin günler sonra bugün başladığına dikkat çeken Ağbaba, şunları söyledi:

“Tunceli’deki yangına zamanında müdahale edilmedi. Yangına müdahaleye ne sivillerin ne de itfaiyenin müdahalesine izin verilmiş. Siville bile müdahale etmiş olsaydı, yangın bu kadar büyümeyecekti. Günler sonra da havadan müdahale başladı. Yalnızca iki helikopter ve bir uçak ile müdahale ediliyor. CHP olarak tüm imkanlarımızı kullanmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Genel Başkanımızın talimatı ile belediyelerimizle ne isteniyorsa yardıma hazırız.”

CHP’li Bulut: Şimdi de Bozsivri’de yangın başladı

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Tunceli’ye giden CHP heyetinde yer alan Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Şu anda Bozzivri bölgesinde yeni bir yangın çıktı. Onu da biz bildirdik. Yetkililer bölgeye karşı ilgisiz” dedi.

Tunceli’de Hozat-Ovacık arasında çıkan dört ayrı yangına yönelik söndürme ve soğutma çalışmaları devam ederken şimdi de Bozzivri bölgesinde yeni bir yangın çıktı. Bölgedeki son durumla ilgili T24’e bilgi veren Burhanettin Bulut, yetkililerin bölgeye karşı ilgisiz davrandığını öne sürerek şunları söyledi:

Belediye kendi imkânları ile söndürürdü
“İlk yangın 12 gün önce çıkmış, bazen artmış bazen azalmış ancak yangından üç gün sonra artışa geçtiği dönemde köylüler belediye başkanları bölgeye gittiklerinde bölge ‘terör örgütü’ var gerekçesiyle kapatılmış. Normalde bu tür yangınlar her yıl olur, belediye de kendi imkanları ile söndürürdü. Bölge 10 gün kapatılınca yangın daha da büyümüş. 2 gün önce belediye başkanları ve biz devreye girince, sosyal medyada da tartışılınca bugün itibariyle havadan müdahale başladı. Düne göre yangın epey bir azalmış durumda. Etkisini yitirmekle birlikte halen dumanlar tütüyor.

“Yangını valiliğe biz bildirdik”
Şu anda Bozsivri bölgesinde yeni bir yangın başladı. Biz o bölgedeyiz ve yangını da valiliğe biz bildirdik. Vali, buraya helikopterin birini yönlendireceğini ifade etti. Bir ilgisizlik söz konusu. Şu anda girilmez denilen bölgeye girdik ve bir sıkıntıyla da karşılaşmadık. Antalya’da Marmaris’te Bodrum’da yangın olduğunda tüm sivil toplum örgütleri hem de vatandaşlar bölgeye yardım gönderiyor ama burada vali, milletvekilinin bile bölgeye girmesine izin vermiyor, yine de biz onları dinlemeden bölgeye geldik. Belediye başkanları 130 hektar kadar alanın yandığını belirtiyor. 10 gündür bölgeyi kapatan yetkililer, yangının büyümesinde sorumludurlar.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir