Bakanlara Soylu sorusu soran Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan kovuldu

Bakanlara Soylu sorusu soran Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan kovuldu

Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Musab Turan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında bir soru yöneltti.

Turan sorusunda, “19 yıllık bir toplum hareketi olarak başlayan ve milletin teveccühünü kazanan AK Parti, ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Buna ilişkin çarşıda, pazarda, metrobüste, çocuklar herkes bunu konuşuyor ama bakanlar tek kelime etmiyor. Pakdemir’e sorum; Soylu kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama, savunma yaptı mı? Savunması sizi tatmin etti mi? Sayın bakanım 3.5 yaşında oğlumun yüzüne bakarken bu maskeli balodan dolayı ben utanıyorum. Sizlerin çocukları yok mu?” ifadelerini kullandı.

İş akdi feshedildi

Anadolu Ajansı Kurumsal’dan yapılan açıklamada, “Bir basın toplantısında muhabir kriterleri ile basın-meslek ilke ve ahlakıyla uyuşmayacak şekilde soru soran ve bu sırada kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bu siyasal propaganda eylemini icra eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın iş akdi fesh edilmiştir” denildi.

Turan’ın basın toplantısını kendi sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak, “Haber temelli her türlü bilgi veya istihbarat., kaynağı ne olursa olsun, Ajansla paylaşmadan ve yayınlanmadan, kişisel hesaplarından duyurmazlar” ilkesini çiğnediğini kaydeden ajans, “Adı geçen şahıs, bu eylemiyle, Anadolu Ajansı’nın iş sözleşmesindeki ‘Çalışanlarımız tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüntü, görüş ve yorumlardan uzak dururlar’ maddesini de ihlal etmiştir” açıklamasında bulundu

AA’dan ayrıca, Turan için, “Şahıs hakkında herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması amacıyla da nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulunulmuştur” denilerek, “Ayrıca ‘Gri Pasaport’ ve ‘Basın Kartı’nın iptali konusunda ilgili kurumlara Turan hakkında bildirim yapılmıştır” bilgisi paylaşıldı.

Altun: Her kim devletimizin ciddiyetine halel getirmeyi amaçlarsa bedelini öder

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AA’nın açıklamasını sosyal medya hesabından paylaşarak, “Türkiye Cumhuriyeti ciddi bir devlettir” dedi.

“Her kim devletimizin ciddiyetine halel getirmeyi amaçlarsa bedelini öder” ifadelerini kullanan Altun şunları kaydetti:

Terörün, suç örgütlerinin diliyle milli iradenin temsilcisi olan hükümetimizi küçük düşürücü eylemlere girişenler Anadolu Ajansı çatısı altında barınamaz.

AA Genel Müdürü Karagöz: Ajansımız sadece habercilik yapmakta

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, “Bir eski çalışanımızın yapmış olduğu eylem gazetecilikle ve Ajansımızın yayın ilkeleri ile kesinlikle örtüşmemektedir. Bu eylemin motivasyonu çok yönlü olarak incelenecektir” ifadelerini kullandı.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Karagöz, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bir eski çalışanımızın yapmış olduğu eylem gazetecilikle ve ajansımızın yayın ilkeleri ile kesinlikle örtüşmemektedir. Bu eylemin motivasyonu çok yönlü olarak incelenecektir. Konu planlı, hesaplı, sonuçları önceden öngörülmüş, stratejik hedefleri olan bir eylem olarak tarafımızca değerlendirilmektedir. Kurumumuz içinde bu konunun üzerine gidilecektir. Konuyla ilgili her türlü idari tedbir alınmıştır. Öte yandan kurumumuz, bu eylemin faili hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Konu hukuka intikal ettirilmiştir. Ajansımız sadece habercilik yapmakta ve kurumsal itibarını her şeyin üzerinde tutmaktadır.

Musab Turan yaptığı canlı yayında duygusallaştığı için özür diledi.

“Benim Babam Ali Seydi Turan, Sultanbeyli AK Parti teşkilat kurucusu” diyen Turan, sorusuna ilişkin, “Sayın Bakanın danışmanı Rıdvan Tezer pişkin bir şekilde kulağıma geldi, ‘Soru sormuyoruz’ dedi, burada bende kayış attı” ifadelerini kullandı.

“Zaten orada Demirören Haber Ajansı, Anadolu Ajansı, TRT Haber var. Zaten bu adamlar size ne sorabiliyor ki?” diye soran Turan, “Kendi içimde düşündüğüm şey şu AK Parti’nin artık fabrika ayarlarına dönmesi lazım. Hiçbir şey yapamıyoruz sadece siyaseti düşünüyoruz. Siyaset kurumunun adalet ekseninde kendi rayına oturması lazım” dedi.

Turan “hatamı kabul ediyorum” diyerek şunları kaydetti:

Çocuğunu neden karıştırıyorsun?.. Onu söylemem şık olmadı. Gururla onurla çalıştığım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Anadolu Ajansına halel getirdiğini düşünüyorum. Oradakileri zor durumda bıraktım… Sorumda duygusallaştığım için özür dilerim ama soru sorduğum için özür dilemem. Sayın Cumhurbaşkanım lütfen içinizdeki merhameti uyandırın, Allah bizimledir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir