Avukat Aytaç Ünsal ölüm orucunu sonlandırma kararı aldı

Avukat Aytaç Ünsal ölüm orucunu sonlandırma kararı aldı

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, dün tahliye edilen avukat Aytaç Ünsal’ın 213 gündür süren ölüm orucunu sonlandırma kararı aldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağkan, “Yaşamın hak olduğu kadar yaşatmanın da sorumluluk olduğunu biliyoruz. Tahliye olan Av. Aytaç Ünsal’la görüştük, ölüm orucunu sonlandırma kararı aldı.” paylaşımını yaptı.

Ünsal hakkında Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 1 Eylül 2020’de tahliye kararı verdi. Ancak karar 3 gün bekletilerek 3 Eylül 2020’de İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi ve dün akşam uygulanarak Ünsal tutulduğu hastaneden çıkabildi.

bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre bu kararla birlikte, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, 20 avukatın yargılandığı ve 18 avukatın 159 yıldan fazla ceza aldığı dosyayla ilgili kararını da onadığı anlaşıldı. Çünkü Ünsal’ın tahliyesiyle ilgili kararda, dosyayla ilgili karar verildiği ifade edildi. Aksi halde Yargıtay’ın dosya numarasını vermesi gerekirken, savcılığa iletilen yazıda karar numarası yer aldı.

Aytaç Ünsal’ın annesi ve avukatı olan Nermin Ünsal da bianet’e yaptığı açıklamada, bu ifadeden dosyanın onandığının anlaşıldığını söyledi. Ancak karar henüz UYAP’a düşmedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir