18 Ocak 2020 Cumartesi

“Anamuhalefet, kredi veriyoruz diyor. Kendisi muhtaç-ı himmet dede...“

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda AK Parti’ye yeni kredi açtıklarını belirten CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu’na, “Sen nereye kredi vereceksin, sen krediye muhtaçsın bir defa” diye seslendi. Erdoğan, terörle mücadelede diğer partiler destek vermese de ortak bir komisyon kurma çağrısını da yineleyerek, “Ben üç arkadaşıma hepinizi şahit tutarak talimatı veriyorum. Bu çalışmayı başlatalım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı bu sözü veriyor. Arkadaşlarım hazır, bu çalışmayı yapalım ama dürüst olalım” dedi

06 Ocak 2013 Pazar 13:18
“Anamuhalefet, kredi veriyoruz diyor. Kendisi muhtaç-ı himmet dede...“

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda AK Parti’ye yeni kredi açtıklarını belirten CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu’na, “Sen nereye kredi vereceksin, sen krediye muhtaçsın bir defa” diye seslendi. 


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beş gün sürecek Gabon, Nijer ve Senegal’i kapsayan Afrika gezisi öncesinde havaalanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, terörle mücadele sürecinin nasıl devam edeceğinin sorulması ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan gelen destek mesajının hatırlatılması üzerine, terörle mücadelenin devlet ve hükümet olarak iki ayaklı yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi: 

“Olayın bizim açımızdan iki ayağı var: Bir devlet ayağıdır, iki siyaset ayağıdır. Bunu bilmeyen ve anlamayanlar var. Siyasetle, hükümetle, hükümet etmeyle, devleti yönetmeyle devlet mekanizmalarının çalıştırılmasındaki inceliği ayırt edemeyen siyasetçiler de var. Biz burada bu inceliği koruyarak bir yol takip ediyoruz. Burada daha önce başladığımız süreci devam ettirme gayretindeyiz.” 

“ŞU AN OSLO YOK AMA ÖNÜNÜ DE KAPATMAMALI”

Bu konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamalarda siyasetin terörle mücadelede çeşitli enstrümanları olduğunu belirttiğini hatırlatan Erdoğan, bu konuda en önemli enstrümanın her zaman istihbarat olduğunu yineledi. Kendilerinin siyasetçi olarak görüşmelerin içinde bulunmadığını hatırlatan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Ben bir yolculuğumda bir ifade kullandım: ‘Terörle mücadele siyasetçi ile müzakere ederiz’ dedim. Müzakereler farklı görüşmeler farklı şeylerdir. Bu görüşmeleri yaparsınız, görüşmeler esnasındaki gelişmelere göre adımınızı atarsınız. Bundan önce bir Oslo olayı vardı. Ama şu anda bizim gündemimizde Oslo yok. Gelecekte buna benzer farklı gelişmeler olabilir mi olabilir, bunun önünü kapamanın da bir anlamı yok. Bu Oslo olmaz başka yerde olur. Biliyorsunuz, Avrupa bölücü terör örgütünün siyasi ayağıdır. Ama nerede? Kendi içinde siyasi ayağıdır. Onlar şu anda İmralı’ya farklı yaklaşmaktadır. Bu hassasiyetleri ve incelikleri iyi görmemiz lazım.” 

“KENDİSİ MUHTAÇ-I HİMMET DEDE…” 

Türkiye’deki STK’ların ve medyanın terörle mücadele sürecinde kendilerine yeterince katkı vermediğinden yakınan Erdoğan, başarının el ele vermekle mümkün olduğunu belirtti. Herkesin bu süreçte üstüne düşeni yapması gerektiğini ifade eden Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan gelen destek mesajı hakkında da şunları kaydetti: 

“Anamuhalefet, ‘Kredi veriyoruz’ diyor. Kendisi muhtaç-ı himmet dede, nerede kaldı gayrıya himmet ede. Sen nereye kredi vereceksin, sen krediye muhtaçsın bir defa, dur bakalım. ‘Bu işin çözüm yeri Meclis’tir’ diyor. Meclis’te bugüne kadar bununla ilgili çok bilgiler verildi. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış, bunlar buna doymuyor.” 

"HEPİNİZ ŞAHİTSİNİZ TALİMATI VERİYORUM"

CHP’nin terörün çözümü için daha önce AK Parti’yi ziyaret ettiğini, burada diğer partiler destek vermese de bir ortak komisyon önerisini AK Parti olarak sunduklarını, hatırlatan Erdoğan, “Ama dürüst olması lazım, dürüst değil sıkıntı burada. Televizyonlarda maalesef hala doğru olmayan, gerçeği yansıtmayan açıklamalar yapıyor, insanı bu üzüyor. Dürüstsen, samimiysen o ziyarette benim yanımda Başbakan Yardımcım da, Ömer Bey’de Grup Başkanvekilim Mahir Ünal da yanımızdaydı. Kendileri de 3 arkadaşıyla geldi, ben 3 arkadaşımı görevlendirdim. Kendisi de bu 3 arkadaşını görevlendiriyorsa hemen çalışmaya başlasınlar, ne yapılacaksa beraber yapalım. Yasal düzenlemeyse yasal düzenleme. İktidar bu adımları atmıyorsa bunları konuşma hakkın var. Ama iktidar konuşulup da ortaya konan ya da biz sözleşmenin gereğini yerine getirmiyorsa o zaman sözleşmeyi de çıkarırsın. Sözleşmeleri de bazen son bütçe müzakerelerinde olduğu gibi yanlış okuyor. Kendi yardımcısı Akif Hamzaçebi, ‘Bu hemen olmaz birkaç ay müsaade edin’ dediler. Biz üç ayı devirdik. Buna rağmen yine söylüyorum, samimiyse, dürüstse versin üç arkadaşına talimatı. Ben üç arkadaşıma hepinizi şahit tutarak talimatı veriyorum. Bu çalışmayı başlatalım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı bu sözü veriyor. Arkadaşlarım hazır, bu çalışmayı yapalım ama dürüst olalım” dedi.

EV HAPSİ SÖZ KONUSU DEĞİL


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele sürecinde teröre bulaşanlara genel affın ya da Abdullah Öcalan’a ev hapsinin söz konusu olmadığını belirtti. Yaşanan süreçte İmralı’dan gelen somut taleplerin olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, bu konuda paylaşılacak ve paylaşılmayacak şeylerin olduğunu kaydederek, “Ama bunların çoğunu da uygulamada görürsünüz. Paylaşılmaz ama uygulanır” dedi. 

Yapacağı ziyaretler ve yapacağı görüşmeler hakkında bilgi veren Erdoğan, bu ülkelerle ilişkilerin giderek geliştiğini, hükümet olarak Afrika’ya açılım politikasını devam ettirdiklerini bildirdi. İkili ticaret hacmindeki artışlardan bahseden Erdoğan, Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini 2015 yılı itibariyle 50 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Afrika’ya çeşitli alanlarda yardımların da devam ettiğini söyleyen Erdoğan, bugüne kadar 37 Afrika ülkesinde proje gerçekleştiren TİKA’nın Afrika’da yerleşik bürolarının bulunduğu ülkelerdeki projelere destek sağlamaya devam ettiğin hatırlattı. 2005 yılında TİKA’nın kıtaya resmi kalkınma yardımlarının 3 milyon dolar olduğunu bu rakamın 2011 sonu itibariyle 156 milyon dolara ulaştığını belirten Erdoğan, STK’ların da ciddi yardımlar yaptığını kaydetti. THY’nin kıtaya ulaşımda ciddi bir fonksiyon üstlenmeye başladığını, 23 ülkede 32 noktaya uçuşların yapıldığını, önümüzdeki dönem açılacak yeni hatlarla İstanbul’un Afrika ülkeleri için dünyanın tüm ülkelerine uygun koşullarda bağlantı sağlayan bir havaalanı haline geleceğini belirten Erdoğan, Mali’de yaşanan gelişmeler hakkında ise “Gabon, Nijer, Senegal üçgeninde önemli bir ülke de Mali. Mali’de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İçeride maalesef oradaki halkın kendi sıkıntıları bizi de rahatsız etmektedir. Temennimiz bu ziyarette Mali’ye de uğramaktı. Fakat oradaki mevcut durum nedeniyle bunu daha sonra telafi edeceğiz. Bunun da altyapısını hazırlıyoruz” dedi. 

“GENEL AF VE EV HAPSİ YOK”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Erdoğan, terörle mücadele süreci, 4. yargı paketi ve bu süreçte provokasyonların olma ihtimalinin değerlendirilip değerlendirilmediği ile ilgili soruya, “Bu yeni değil devam eden bir süreç, bu başlamış devam ediyor. Bu süreç içerisinde diyorum ki (CHP) dürüstlerse bizim ekibimiz hazırdır diyorum. TBMM bu konuyla ilgili defaatle bilgilendirilmiştir. Bununla ilgili TBMM’de kapalı oturum da yaptık. Bundan da rahatsız oldular. Her şey rahat konuşulsun diye kapalı oturum yaptık. Dolayısıyla yeni bir süreç söz konusu değil, devam eden süreç var. 4. yargı paketi çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar çerçevesinde en kısa zamanda 4. yargı paketini TBMM gündemine getirerek çıkarmak gayretindeyiz. Şunu açık net söylüyorum: Teröre bulaşmış olanları bağışlayan, genel af söz konusu değildir, bunun da bilinmesini istiyorum. İmralı için ev hapsi uydurulup duruluyor. Böyle bir şey söz konusu değildir. AK Parti iktidarında böyle bir şey olamaz. Provokatif eylemler olabilir. Böyle bir sürecin olmadığı yerlerde de provokatif eylemler olur. Ona göre de gerekliği hazırlığı yapıp bunları en az zayiatla atlatacaksınız. Olay budur” diye yanıt verdi. 

“PAYLAŞILMAZ UYGULANIR”

Erdoğan, süreçte İmralı’dan gelen somut taleplerin sorulması üzerine, bu konuda paylaşılacak ve paylaşılmayacak şeylerin olduğunu belirtti ve “Ama bunların çoğunu da uygulamada görürsünüz. Paylaşılmaz ama uygulanır” dedi. 

“KARARI SURİYE HALKI VERECEK”

Suriye’deki gelişmeleri ve Beşar Esad’ın 2014’teki seçimlerde adaylığını açıklayacağı yönündeki haberleri de değerlendiren Erdoğan, bunun kararını Suriye halkının vereceğini, Suriye Ulusal Koalisyon Güçlerinin başındaki Muaz El Hatip’le de görüştüklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Böyle bir şeyi Suriye halkının kabulü söz konusu değil. 50 bin insanı öldüren, 60 bine doğru yürüyen bir yönetim. Sadece Türkiye’de şu anda Suriyelilerin sayısı 230-240 bini buldu. Kamplarda sayı 160-170 bin. Kamplar dışında kendi imkanlarıyla gelenler var. Toplam rakam 220-230 bini buldu. O kamplardaki kardeşlerimizi bizzat gidip gördük. Biz elimizden gelen tüm imkanları seferber etmiş durumdayız. Şu ana kadar yaptığımız harcama 450-500 milyon doları buldu. Açık kapı politikasıyla bu desteği vermeye devam ediyoruz. Kendisinin 2014’te başkanlığa aday olması bu işi çözer diye düşünmüyorum. Bunun kararını Suriye halkı verecektir. Suriye halkının vereceği karara bizim müdahale yetkimiz yoktur, kimsenin de müdahale yetkisi olmaması gerekir diye düşünüyorum.” (ANKA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: