14 Ekim 2019 Pazartesi

IMF: Çin, Rusya ve Türkiye'de düşük büyümenin bölgesel etkisi olur

IMF’nin Orta Doğu ve Orta Asya’daki ekonomiyi ele aldığı Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı. Raporda orta doğudaki siyasi gerginlikler ve Suriye iç savaşına dikkat çekilerek “Suriye krizinin insani ve ekonomik maliyeti; bölgesel istikrar için artan risk ve komşu ülkeler için doğurabileceği karşı yönde sosyoekonomik, siyasi ve güvenlik etkileriyle trajik boyutta” denildi.

13 Kasım 2013 Çarşamba 09:53
IMF: Çin, Rusya ve Türkiye'de düşük büyümenin bölgesel etkisi olur

ANKARA – IMF’nin Orta Doğu ve Orta Asya ekonomilerini ele aldığı bölgesel raporda “Çin, Rusya ve Türkiye’nin içinde bulunduğu yükselen piyasalarda beklenenden düşük bir büyüme, düşük hammadde fiyatı yoluyla bölgenin petrol, gaz ve metal ihracatçılarındaki GSYH artışını düşürebilir” denildi. 


IMF, Orta Doğu, Orta Asya, Kuzey Afrika ekonomilerini Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda ele aldı. 

-KOMŞULAR İÇİN İLGİNÇ TAHMİNLER- 

Raporda Türkiye’nin bölgesel komşuları olan ülkeler için ilginç büyüme beklentileri yer aldı. Örneğin, önceki yıl olduğu gibi bu yıl yüzde 1,5 küçülecek olan İran, gelecek yıl büyümeye geçecek ve GSYH’sında yüzde 1.3 GSYH artış sağlayacak. 

2011’de yüzde 62, 2012’e yüzde 104 küçülen, bu yıl yüzde 2.3 küçülmesi beklenen Libya’nın gelecek yıl birden bire yüzde 25.5 büyüyeceği öngörüldü. 

Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri bu yıl yüzde 2.3, küresel koşullardaki iyileşme ve petrol üretiminin toparlanmasıyla birlikte gelecek yıl yüzde 3.6 büyüyecek. Bunlardan petrol ihracatçısı olanlar bu yıl yüzde 1.9, gelecek yıl yüzde 4 büyüyecek. Petrol ithalatçılarının ise bu yıl yüzde 3.1 tahmin edilen büyümeleri gelecek yıl yüzde 2.9’a inecek. 

-KAFKASLAR VE ORTA ASYA- 

IMF Kafkaslar ve Orta Asya ülkelerinde (KOA) ekonomik görünümün olumlu olduğunu belirtirken potansiyel karşı rüzgârlara karşı uyardı. KOA’da bu yıl yüze 5.8, gelecek yıl ise yüzde 6.1 GSYH artışı bekleniyor. Büyümeyi, doğal maddelerin çıkarılması ve işlenmesi sektörlerindeki üretim artışını; uyumlu mali politikalar ve Rusya’daki yavaşlamaya rağmen yüksek ülke dışından para transferleri destekledi. KOA’nın petrol ve gaz ihracatçısı ülkelerinde büyümenin daha yüksek hidrokarbon üretimiyle desteklenerek hızlanacağı tahmin ediliyor. 

KOA petrol ve gaz ithalatçılarındaki büyümenin bu yıl, daha zayıf dış talebi ve Kafkaslarda bütçe harcama darboğazlarını yansıtarak geçici olarak düşmesi bekleniyor. Bu görünümdeki aşağı yönlü riskler kalıcı durumda. 

-RAPORDA TÜRKİYE- 

Raporda bölge ülkeleri için “Çin, Rusya ve Türkiye’nin içinde bulunduğu yükselen piyasalarda görülebilecek beklenenden düşük bir büyüme, daha düşük hammadde fiyatı yoluyla bölgenin petrol, gaz ve metal ihracatçılarındaki GSYH artışını düşürebilir, petrol ithalatçılarını ise daha düşük seviyede para transferi, ticaret ve ikili resmi proje kredileri yoluyla etkileyebilir” değerlendirmesi yer aldı. 

Raporda ülkelerarası işbirliği ağlarının artan şekilde yükselen ekonomiler ve büyük gelişmiş ülkelerin etkisi altında kaldığı kaydedilirken “Türkiye’yle ilişkiler, ikili bağlantılar yanında, diğer ülkelerin etkisine ortak biçimde maruz kalmayı da yansıtabilir” denildi. 

IMF, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan bölgesinde kısa vadeli ekonomik görünümün zayıfladığını, Mısır’da süren gelişmelerle Suriye’deki karmaşık iç savaştan kaynaklanan bölgesel belirsizliklerin artması ve zor siyasi dönüşümlerin, petrol ithal eden ülkelerdeki güven üzerinde yük oluşturduğunu bildirdi. 

KOA ülkelerinde bu yıl yüzde 5.8, gelecek yıl yüzde 6.1 büyüme tahmin eden IMF’nin Bölgesel Ekonomik Görünüm raporundaki bazı değerlendirmeler şöyle: 

“-Suriye’deki yıkıcı iç savaş ve Mısır’daki son gelişmeler bölgesel yayılma ve ekonomik yönetimin daha da zorlaşması konusunda endişelere yolaçtı. 
-Suriye’deki çatışmanın artarak tırmanması, mülteci akınında hızlı artışa neden olarak komşu ülkeler (Irak, Ürdün, Lübnan) üzerindeki baskıyı yoğunlaştırır. Daha güçlü bir şok ya da bir iç-dış şok kombinasyonu büyümeyi sıfıra indirebilecek işsizliği önemli şekilde artıracaksa da iç ve bölgesel risklerin kısmen hayata geçtiği makul bir karşı senaryoya göre büyüme gelecek yıl yüzde 1.7’ye düşebilir. 

-Suriye krizinin insani ve ekonomik maliyeti, bölgesel istikrar için artan risk ve komşu ülkeler için doğurabileceği karşı yönde sosyoekonomik, siyasi ve güvenlik etkileriyle trajik boyutta. Üçüncü yılında bulunan çatışma bugüne kadar 100 binin üzerinde hayata mal oldu. BM tahminlerine göre 5 milyon kişi bulundukları yerden ayrılmak zorunda kaldı, 7 milyona yakın kişi de Suriye içinde insani yardıma muhtaç. 

-Suriye krizi komşu ülkelerde önemli zorluklar ortaya çıkarıyor. Ürdün ve Lübnan krizden şiddetli biçimde etkilendi. İki ülke mültecilerin yarıdan fazlasını misafir ediyor ve ekonomik, sosyal ve siyasi baskılar fazla. Irak için de özellikle güvenlikle ilgili önemli etkileri bulunuyor. 

-Irak’ın güvenlik koşulları ve Suriye ile ticaret şiddetli şekilde etkilendi. Suriye’de çatışmanın yükselmesiyle eş zamanlı olarak güvenlik koşulları Irak’ta da dramatik şekilde kötüleşti. 2013’ün ilk çeyreğinde Suriye sınırındaki Anbar eyaletinde terörle mücadele kanunları ve Baassızlaştırma’ya karşı protestolar patlak verdi. İzleyen dönemde ülke çapındaki mezhepsel şiddette artış, ölümlerin Temmuz’da 2008’den bu yana aylık düzeyde en tepe noktaya ulaştığı hızlı bir yükselişe neden oldu. Geçmişte Irak’ın Akdeniz’e ana ticaret rotası Suriye’deki ekonomik bozulma ve kötüleşen güvenlik koşulları Irak’a Suriye üzerinden yapılan ithalatı durdurdu. Ayrıca Irak nüfusunun yüzde 1’ine karşılık gelen ve özellikle Suriye’nin Kürdistan bölgesi kaynaklı bir mülteci nüfusu bu ülkeye geldi ve saten kısıtlı kamu hizmetleri üzerine yeni talep ekledi. 

-Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde iç ve bölgesel faktörler aşağı yönlü ana riskleri oluşturuyor. Siyasi dönüşümde aksamalar, çıkarların geciktirdiği reformlar, sosyal ve güvenlikteki gerginliklerin daha da yoğunlaşması ya da Suriye’den kaynaklı bölgesel yayılma, ya da daha az oranda Mısır güvene daha da zarar verebilir.” .(ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: