Viyana’daki terör saldırısında ikinci bir saldırgan olup olmadığı tespit edilemedi

Viyana’daki terör saldırısında ikinci bir saldırgan olup olmadığı tespit edilemedi

Dün Viyana’da düzenlenen terör saldırısında ikinci bir saldırganın olup olmadığına ilişkin yapılan incelemelerde henüz bir ipucuna rastlanamadı. Bu arada IŞİD saldırıyı üstlendi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, dün başkent Viyana’da düzenlenen terör saldırısında ikinci bir saldırganın olup olmadığına ilişkin yapılan incelemelerde henüz bir ipucuna rastlanamadığını söyledi.

Nehammer, terör saldırısına ilişkin gelişmeleri paylaştığı basın toplantısında, saldırıya ilişkin çok sayıda görüntünün incelendiğine dikkati çekerek, “Saldırıda ikinci bir saldırganın olup olmadığına ilişkin henüz bir ipucuna ulaşılamadı.” dedi.

Terör eyleminin bir ya da daha fazla kişi tarafından yapılıp yapılmadığına ilişkin kesin bilginin henüz teyit edilemediğini belirten Nehammer, bu nedenle tedbirli hareket edildiğini ve güvenlik seviyesinin en yüksekte tutulduğunu aktardı.

Nehammer, Kuzey Makedonya asıllı 20 yaşındaki saldırganın irtibatta olduğu kişilere yönelik soruşturmanın sürdüğünü, bu kapsamda 18 evde arama yapıldığını ve 14 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bakan Nehammer, yaralı sayısının 22’ye yükseldiğini de kaydetti.

Başkent Viyana’da dün meydana gelen terör saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti. Saldırı düzenleyen 20 yaşındaki terörist emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

IŞİD, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Pazartesi akşam saatlerinde düzenlenen, dört kişinin öldürüldüğü terör saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Terör örgütü tarafından salı günü mobil mesajlaşma uygulaması Telegram aracılığıyla yapılan açıklamada sinagog ve opera binasının yakınlarındaki saldırının “bir hilafet askeri” tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi.

IŞİD’in propaganda organı Amaq tarafından yapılan başka bir açıklamada da Viyana’daki silahlı saldırının “bir İslam Devleti savaşçısı” tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Amaq, saldırgana ait silahlı bir fotoğraf da yayınladı.

Viyana şehir merkezinde Pazartesi saat 20.00 sıralarında gerçekleşen silahlı saldırıda dört kişi yaşamını yitirmişti. 14 kişi de yaralanmıştı. 20 yaşındaki saldırgan Kujtim Fejzulai ise polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir