Taliban kabineyi tamamladı: Kadın üye yok

Taliban kabineyi tamamladı: Kadın üye yok

Taliban, geçici hükümetini salı günü ilan ettiği bakan yardımcıları listesiyle genişletirken, uluslararası tepkilerle karşı karşıya olmasına rağmen hiçbir kadına yer vermedi.

Yöneticiler, iki bakan vekili ve 11 bakan yardımcısı atadı. 1TVNewsAF’ye göre, Pençşirli işadamı Nurettin Azizi ticaret bakan vekili olarak atanırken Bağlanlı işadamı Muhammed Beşir de onun yardımcısı olarak görevlendirildi.

Sağlık bakanlığını devralan Dr. Kalender İbad, Afganistan’daki Kovid-19 vakalarını azaltmak gibi devasa bir görevle karşı karşıya.

Savunma bakan yardımcılığına Abdülkayyum Zakir, atom enerjisinin başına mühendis Necibullah ve Ulusal Olimpiyat Komitesi başkan vekilliğine de Nazar Muhammed Mutmain atandı.

Hükümet sözcüsü Zabihullah Mücahid, yardımcıların listesini Kabil’deki bir basın toplantısında duyurdu. Tamamı erkeklerden oluşan kabineyi savunan Mücahid, Hazaralar gibi etnik azınlık mensuplarının da yer aldığını ifade etti.

Sözcü, kadınların sonradan eklenebileceğini söylerken, kadın bakanlığının kurulmasına dair bir duyuru yapılmadı. Sözcü Mücahid bir soru üzerine geçici hükümetin, kadınların eğitim ve çalışma taleplerini ele alırken, onların güvenliğini sağlamak için zamana ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Mücahid, “Kız çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için prosedürleri tamamlamaya çalışıyoruz” dedi. 6. sınıftan 12. sınıfa kadar erkek çocuklar, hafta sonu okullarına geri dönmüştü.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir