Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: Türkiye, Suriye’deki işgali sona erdirerek güçlerini geri çekmeli

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: Türkiye, Suriye’deki işgali sona erdirerek güçlerini geri çekmeli

Mikdad, Şam’ın Türkiye’nin Suriye’deki varlığını bir işgal eylemi olarak gördüğünü ve Ankara’nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söyledi

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığı konusunda Sputnik’e değerlendirmelerde bulundu.

MiKdad, Türkiye’nin varlığını, kendi haklarının ihlali olarak gördükleri için Türk birliklerinin tartışmalı alanlardan ayrılması gerektiğini söyledi.

Bunun (İdlib bölgesindeki gerginliğin) temel nedeni Türk işgali ve Türkiye’nin oradaki terörist gruplara verdiği destektir. Türkiye derhal geri çekilmeli ve uluslararası toplum Suriye’nin ülkenin kuzeyindeki işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik çabalarını desteklemelidir

Putin de, geçen hafta yaptığı açıklamada Suriye’deki ‘ana sorunun’ ülkedeki yabancı birlikler nedeniyle oluştuğunu söylemişti.Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, ülkede 2015’ten beri varlık gösteren ABD’nin, ‘ülkenin bölünmesine yol açtığını’ söylemişti.

Son birkaç hafta içinde hükümet birliklerinin saldırılarını yoğunlaştırdığı İdlib, Suriyeli militanların son büyük kalesi olmaya devam ediyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir