Kuzey Kore, Güney’in teklifini reddetti; krizin tek çözüm yolunu açıkladı

Kuzey Kore, Güney’in teklifini reddetti; krizin tek çözüm yolunu açıkladı

2018’de Güney Kore’deki Kış Olimpiyatları’nda Kuzey Kore’yi temsil ederek görünür olmaya başlayan kız kardeş Kim Yo-jong son dönemde ülkenin politikasını da belirliyor. Kim, görünürde broşürler yüzünden çıkan krizde Güney’in gizlice yaptığı elçi teklifini dünyaya duyurup reddetti. Ordunun yeni planları var. Güney’den yanıt gecikmedi.

Kore Yarımadası’nda Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin 2018’deki temaslarının meyvesi olan barış havasını ortadan kaldıran broşür krizi, neredeyse iki günde ‘Savaşın eşiğine geldiler’ dedirtecek boyuta başladı.

Kuzeyden güneye kaçanların sınırdan Pyongyang karşıtı broşürler yollamalarıyla başlayan, Kuzey Kore’nin güneydeki ‘kardeşiyle’ iletişimi kesmesi ve askeri harekat tehditleriyle devam eden, dün Kaesong şehrindeki irtibat bürosunun havaya uçurulmusuyla da tavan yapan gergin hava, taraflar arası sert açıklamalarla daha da tehlikeli bir hal aldı.

Kuzey Kore sınır bölgelerine asker yolluyor

Kuzey Kore Halk Ordusu Genelkurmay Başkanlığı, Kaesong ve Kumgang Dağı sınır bölgelerine yeniden gireceğini; 2018’de Seul ile varılan anlaşmaya rağmen askerden arındırılmış bölgede ‘her türlü düzenli askeri tatbikatın sürdürüleceğini’ açıkladı.

Son dönemde hiyerarşideki yükselişi nedeniyle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un halefi olarak gösterilen kız kardeş Kim Yo-jong da baş müsebbibi olarak gösterildiği krizde Güney Kore lideri Moon Jae-in’i hedef aldı. Kim, anlaşmazlıkları gidermek için Moon’un en kısa zamanda Ulusal Güvenlik Direktörü Chung Eui-yong ve istihbarat şefi Suh Hun’u Kuzey Kore’ye gönderilmesi yönünde bir teklif yaptığını duyurdu. Bu teklifi ‘gerçek dışı’ bulan Kim, “Moon artık bu hilelere karnımızın tok olduğunu anlamalı” dedi. Kim krizin sona ermesinin tek yolunun ise Güney Kore’nin ‘gereken bedeli ödemesi’ olduğunu söyledi.

Kim, 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılışı için Güney Kore’ye gitmiş ve o güne dek güneye geçen en üst düzey Kuzey Koreli isim olmuştu.

Gizli teklifin açık edilmesine kızan Güney Kore: Daha fazla müsamaha göstermeyeceğiz, bedelini öderler

Bunun ardından Güney Kore’den Kim’e yanıt geldi. Cumhurbaşkanlığı basın sözcülerinden Yoon Do-han, Kim’in Moon’a yönelik ‘kaba ve saçma’ eleştirilerini kınadı. Kim’in güney tarafının yaptığı yetkili gönderme teklifini ifşa etmesini de eleştiren Cumhurbaşkanlığı, “Kuzey’in mantıksız açıklama ve eylemlerine daha fazla müsamaha göstermeyeceğiz” uyarısı yaptı.
İletişim kanallarının Kuzey tarafından kapatılmış olmasına rağmen bu teklifin nasıl yapıldığı sorusu ise iki ülke ajanları arasında farklı bir iletişim yolu olabileceği ihtimalini beraberinde getirdi.

Öte yandan Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da Kuzey Kore’nin askerden arındırılmış bölgelere asker yollama ve sınır yakınlarında tatbikatlara devam etme planına yanıt verdi, “Bu planlar hayata geçirilirse Kuzey Kore bedelini öder” açıklaması yaptı.

Güney Kore Birleşme Bakan Yardımcısı Suh Ho da Kuzey Kore’nin bu planlarının ‘Güney Kore halkının hakkının açık bir ihlali olduğunu’ ve kuzey tarafının bunun sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacağını söyledi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir