İtalya’da iki kentin aralık ayındaki atık sularında Koronavirüs izlerine rastlandı

İtalya’da iki kentin  aralık ayındaki atık sularında Koronavirüs izlerine rastlandı

İtalya’da Milano ve Torino kentlerinin Aralık 2019’daki atık su örnekleri üzerinde yapılan bir araştırmada sularda yeni tip Koronavirüs izlerine rastlandı.

The Guardian’ın aktardığına göre, İtalya’nın Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) tarafından yapılan araştırmada Ekim 2019 ve Şubat 2020 arasında 40 kanalizasyon suyu örneği ve Eylül 2018 Haziran 2019 arasındaki 24 su örneği karşılaştırıldı.

Araştırma sonucunda Milano ve Torino kentlerindeki kanalizasyon sularında Aralık 2019’da koronavirüs izleri tespit edildi. Bolonya’da da 29 Ocak tarihinden örneklerde koronavirüse rastlandı.

ISS Çevre ve Sağlık Departmanı’ndan Giuseppina La Rossa konuya ilişkin, “İki laboratuvarda iki farklı teknikle yapılan araştırmaların sonuçları Milano ve Turina’da Aralık 2019’da, Bolonya’da Ocak 2020’de kanalizasyon sularında Sars-CoV-2 varlığını doğruluyor” dedi.

La Rossa, aynı kentlerde Ekim ve Kasım aylarında alınan örneklerde sonuçların negatif çıktığını söyledi.

İtalya’da ilk yerel olarak tespit edilen Covid-19 vakası Milano’yu çevreleyen Lombardiya bölgesinde 20 Şubat’ta tespit edilmişti. Torino’da ise 22 Şubat’ta vaka tespit edilmişti.

Lombardiya bölgesi vaka sayıları azalsa da İtalya’da hâlâ günlük vaka sayılarının en yüksek olduğu bölge.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir