İsrail-Lübnan sınırında çatışma

İsrail-Lübnan sınırında çatışma

Suriye’ye saldırılarında Hizbullah milislerini de hedef alan İsrail’in Lübnan sınırında çatışmalar çıktı. Netanyahu “Karmaşık bir olayın ortasındayız” dedi.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, İsrail’in kuzey sınırında (Lübnan’ın güneyinde) karşılıklı ateş açılmasını içeren bir güvenlik olayı meydana geldiğini duyurdu.

Ordu, bölge halkına evden çıkmama çağrısı yaparken yolları kapattı.

Sözcüsü Adraee, ordunun bölgede yaşayan İsrail vatandaşlarına evlerinde kalma, gerekmedikçe araç kullanımından kaçınma talimatı verdiğini ve açık alanlardaki her tür tarımsal faaliyet ile turistik gezileri yasakladığını bildirdi.

Partisi Likud’un toplantısı sırasında haberi alan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Karmaşık bir olayın ortasındayız” açıklamasını yaptı. Toplantıyı yarıda kesen Netanyahu, aynı zamanda eski Genelkurmay Başkanı olan Savunma Bakanı Benny Gantz’la acil toplantıya girdi.

Reuters de Lübnan direniş örgütü Hizbullah’ın Şeba Çiftlikleri bölgesinde İsrail ordusuna karşı operasyon düzenlediği haberini verdi.

Reuters’e konuşan kaynaklara göre, operasyon Suriye’de bir Hizbullah savaşçısının öldüğü İsrail saldırısına misilleme niteliğinde.

Lübnan medyasındaki haberlerde, Hizbullah’ın Şeba Çiftlikleri yakınında bir İsrail askeri aracına güdümlü tanksavar füzesi atması üzerine İsrail ordusunun Lübnan’ın Kafarşuba bölgesini havan ve topçu ateşine tutarak yanıt verdiği kaydedildi. Haberlere göre İsrail ordusu, tüm birlik ve ekipmanları Lübnan sınırındaki tahkim edilmiş mevzilere taşıdı. Ancak çatışmanın ardından Lübnan-İsrail sınır bölgesinde sükunetin hakim olduğu belirtildi. Bazı evlerin zarar gördüğü saldırılarda şu ana kadar can kaybı kaydedilmedi.

20 Temmuz’da Suriye’nin başkenti Şam’da havalimanı yakınlarına düzenlenen saldırıda biri Hizbullah üyesi 5 kişi ölmüştü.

Ardından İsrail ordusu, Hizbullah’ın misilleme düzenleyebileceği öngörüsüyle kuzey sınırlarında teyakkuza geçti.

Bugün çatışma çıkmasından bir gün önce İsrail ordusu sınırda yürüttüğü operasyonlar sırasında bir insansız hava aracının düştüğünü duyurdu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir