Donald Trump, Beyaz Saray’dan ayrıldı

Donald Trump, Beyaz Saray’dan ayrıldı

Bugün ABD Başkanlığı’nı Seçilmiş Başkan Joe Biden’a devredecek olan Donald Trump, eşi Melania Trump ile birlikte Beyaz Saray’dan ayrıldı. Gazetecilere kısa bir açıklama yapan Trump, “Amerikan Başkanı olarak görev yapmak hayatımın en büyük onuruydu” dedi.

Başkanlık uçağı Air Force 1’la son kez seyahat eden Trump, Florida’daki kumsal evine gidecek. Uçuştan önce yaklaşık 200 destekçisi ve ailesiyle Andrews Hava Üssü’nde kısa bir veda töreni yapan Trump, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Amerikan ordusunu yeniden inşa ettik, uzaya yönelik yeni bir askeri güç ortaya koyduk. Biz sıradan bir yönetim değiliz.

“Yaptıklarımızı gördüğünüzde bizi hatırlayın. Ekonomimiz, müthiş bir ilerleme kaydetti. Salgın tüm ülkeler gibi bizi de etkiledi ancak kimse kendisini kurtaramadı. Biz ise tıbbi bir mucizeye imza atarak 9 ayda aşı ürettik.

“Tarihteki en büyük vergi indirimini başardık. Vergilerinizi yükseltmek istiyorlar. İstihdam yarattık. Şimdiden veriler çok iyi halde. Hisse senedi piyasası da pandemi başlangıcından daha yüksek seviyelerde.

“Bu ülkenin geleceği hiçbir zaman daha iyi olmamıştır. Umarım yeni idare başarılı olur, onlara bol şans diliyorum. Bir şeyleri inanılmaz yapmak için temelleri var, başarılı olacaklarını düşünüyorum. Biz temeli onlar için hazırladık. Salgın yaşansa da bizim yaptığımız şeyler inanılmazdı.

“Bunu siz olmadan yapamazdım. Hoşça kal derken sizi sevdiğimi söylemek istiyorum. Bu sadece şimdilik bir veda, ama bir şekilde geri döneceğiz. Yakında görüşeceğiz.”

CNN’in haberine göre; Başkan Trump, halefi Joe Biden için bir not bıraktı ancak notun içeriğine ilişkin bilgi edinilemedi.

Danışmanlarının hazırladığı konuşma metnini okumayı reddetti

Öte yandan Trump’ın danışmanlarının kendisi için hazırladığı, yeni yönetime atıflar içeren ve barışçıl bir geçiş dönemi hakkında nazik bir dil içeren veda konuşmasını okumadığı ortaya çıktı.

Trump’ın bu sabah Beyaz Saray’da bu konuşmaya baktığı ve kendi konuşmasını yapma kararı aldığı belirtildi. Trump’ın kararının ardından Andrews Hava Üssü’ndeki teleprompterler sahneden kaldırıldı.

Trump’ın Beyaz Saray’daki son günü

Trump, bir haftadır Beyaz Saray’dan ayrılmamıştı. Dün Beyaz Saray’ın Mavi Odası’ndan son bir mesaj yayınlayan Trump, görevi devretmesine saatler kala Steve Bannon’un da aralarında bulunduğu 100’den fazla kişi hakkında af kararı vermişti.

Trump, destekçilerinin Kongre binasına yaptığı baskından sonra Biden’ın yemin törenine katılmayacağını duyurmuştu.

Yemin törenine saatler kaldı

Seçilmiş Başkan Joe Biden ve Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris bugün başkent Washington DC’de yemin ederek görevlerine başlayacak. Yemin töreninin TSİ 20.00’de başlaması bekleniyor.

6 Ocak’ta meydana gelen Kongre baskını ve Trump’ı destekleyen grupların yaptığı tehditler nedeniyle Washington’da normal bir yemin törenine kıyasla daha fazla güvenlik önlemi alındı.

Joe Biden ve ekibi, göreve gelir gelmez hayata geçirecekleri kararları açıkladı

ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın ekibi, göreve gelir gelmez hayata geçirecekleri 15 kararı açıkladı. Bugünkü Başkanlık yemininin ardından 15 idari kararın imzalanacağı belirtilirken, Donald Trump’ın politikalarından geriye dönüleceği, Koronavirüs salgını ve iklim değişikliği konusunda da ilk adımların atılacağı vurgulandı.

Biden’ın sözcüsü Jen Psaki, Başkanlık yemininin ardından Biden’ın Koronavirüs salgını, ekonomi, iklim değişikliği ve ırksal eşitsizlik ‘krizleri’ için Oval Ofis’te idari emir ve mutabakatları imzalayacağını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre; imzalanacak kararlar arasında federal çalışanlar için maske zorunluluğu ve Koronavirüs’le müdahaleyi koordine edecek yeni bir ekip kurma emri yer alıyor. Bu kararla Covid-19’a karşı yürütülen mücadeleyi merkezileştirmek hedefleniyor.

Öte yandan ABD vatandaşlarından 100 gün boyunca maske takmalarını talep edecek bir kampanya başlatılacak.

ABD, Paris iklim anlaşmasına geri dönüyor

Biden ayrıca Paris iklim anlaşmasına yeniden girme sürecine başlatacak, Keystone XL petrol boru hattına verilen başkanlık izninin iptal edilmesi de dahil olmak üzere iklim değişikliğiyle mücadele için kapsamlı bir emir verecek.

Ayrıca Biden, Trump’ın sınır duvarının inşasını finanse etmeye yardımcı olan ve Müslüman ülkelere seyahat yasağı uygulayan acil durum bildirimini iptal edecek.

Psaki, birinci gün planlarının Biden’ın göreve geldikten sonra gerçekleştireceği bir dizi yürütme eyleminin sadece başlangıcı olduğunu ekledi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir