BM Güvenlik Konseyi, Erdoğan’ın Kıbrıs tutumunu kınadı

BM Güvenlik Konseyi, Erdoğan’ın Kıbrıs tutumunu kınadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta yaptığı açıklamalar sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) Türkiye’nin pozisyona ilişkin kınama geldi.

BMGK, Türkiye ve KKTC’nin kapalı Maraş’ın kısmen yeniden açılması planını kınarken, karardan derhal dönülmesi çağrısında bulundu.

Konsey gerilimi arttıracak, tek taraflı, BMGK kararlarına uymayan eylemlerden kaçınılmasını istedi.

Kurban Bayramı nedeniyle 81 ilde gerçekleştirilen AKP bayramlaşma programına video konferans yöntemiyle katılan Erdoğan konuşmasında “Artık bizim için Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs diye bir olay kalmamıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan şöyle konuşmuştu:

“Biliyorsunuz Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz yıllarca kendilerini sahte vaatler, yalanlarla, iki yüzlülükle aldatanlara cevaplarını bir süre önce açıkladıkları yeni bir kararla verdiler. Artık Kıbrıs Türklerinin uluslararası görüşmelerde masadaki tek talebi, egemen devlet statülerinin tanınmasıdır. Bunun dışındaki tüm teklifler geçerliliğini yitirmiştir. Artık bizim için Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs diye bir olay kalmamıştır. Bizim için sadece Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin mevcut sıkıntıları içindeki bağımsız devletler vardır.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir