‘Güneydoğu’nun Uludağı’ karın erimeye başlaması nedeniyle sezonun son kayakçılarını ağırlıyor

‘Güneydoğu’nun Uludağı’ karın erimeye başlaması nedeniyle sezonun son kayakçılarını ağırlıyor

Her yıl şubat ayı sonu mart ayı başı gibi sezonu kapatan Karacadağ Kayak Merkezi, bu yıl da hava sıcaklıklarının 20 dereceye yakın olması ve karların erimeye başlaması nedeniyle sezonu kapatmaya hazırlanıyor.
Şanlıurfa ile Diyarbakır arasındaki sınırın kesişme noktasında yer alan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin birçoğuna yaklaşık 150 kilometre mesafede bulunan Karacadağ, 1919 rakımıyla bölgenin karla kaplı tek zirvesi ve doğal kayak merkezi özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Bilinirliği her geçen yıl artan ve yöresel kıyafetli vatandaşların renkli görüntüler oluşturduğu kayak merkezine bölge insanı ilgi gösteriyor.

Kar kalınlığının 30 santimetre civarında olduğu merkez, yaklaşık 1 kilometrelik pistiyle kayak ve kızakçılara ev sahipliği yapıyor.

Her yıl şubat ayı sonu mart ayı başı gibi sezonu kapatan merkez, bu yıl da hava sıcaklıklarının 20 dereceye yakın olması ve karların erimeye başlaması nedeniyle sezonu kapatmaya hazırlanıyor.
Kayak merkezi pist sorumlusu Ramazan Ağaçlı, AA muhabirine, bu yıl hem kar yetersizliği hem de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sezonu istedikleri gibi geçiremediklerini söyledi.

Acemi ziyaretçilere kayak öğrettiklerini ve mart başına kadar pisti açık tutmayı planladıklarını belirten Ağaçlı, “Sezona geç başladık o yüzden pek yoğunluğumuz yok. Güneydoğu’nun bütün il ve ilçelerinden, köylerden, kasabalardan gelen çok sayıda ziyaretçi oluyor. Buraya olan merak da kayağa olan ilgi de her geçen gün artıyor.” diye konuştu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir